Tagy: detektiv, kancelář, špionážní technika, agentura, zabezpečení, ochrana, doprovod, detektivní, pátrání, odposlech, sledování, štěnice, eagle security

Odposlechy – videoreportáž ČT2

Odposlech se záznamem a radiovým přenosem

Odposlech

Jste zvědaví, co si jiní říkají, co dělají, co chystají?

Dobře víme, že cizí povídání se neposlouchá a že klíčovými dírkami se do cizích pokojů nedívá. Odposlechy a skryté nahrávky různých veřejných činitelů – soudců, starostů, poslanců a vlivných poradců se při podezření z korupčního jednání ale asi jinak dělat nedá. Společnosti poskytující služby v oblasti odposlechů a skrytých nahrávek dnes disponují moderní technikou, nad jejímiž vlastnostmi a různým druhem maskováním zůstáváme s překvapením stát. Mnohé z nich nyní odhalíme v Portu.

Link na pořad České televize zde:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10121359557-port/675-odposlechy-ofenzivni-technika/video/

Odposlechy - pořad České televize z cyklu pořadů PORT

Odposlechy - pořad České televize z cyklu pořadů PORT

Přepis pořadu:

Každý rok na našich dálnicích a ve velkých městech stoupá počet kamer, které sledují náš veřejný prostor. Odhalují přestupky, zločiny, výtržníky, násilníky, piráty silnic … Mnozí ale varují. Bude sloužit tato technika výhradně a jenom k boji proti zločinu? Vždyť dnešní informační sítě umožňují i zneužití. Je těžké napadnout lidem soukromí?

Pavel Maletínský, expert na speciální techniku, GoldSilver s.r.o.: Když jsme u těch štěnic … toto je radiomikrofon, který odvysílá na poměrně velkou vzdálenost zvuk. Pracuje zhruba 35 hodin na devítivoltovou baterii. Má velmi dlouhou anténu a vysílá velmi citlivý odposlech. Další je stabilizovaný radiomikrofon, který vysílá zhruba 66 hodin na malou baterii a odvysílá prostor kolem sebe, opět na nějaký vzdálený přijímač. Další štěnice, čili radiomikrofon, je radiomikrofon s trubičkovým mikrofonem. Tento maličkatý mikrofonek a celé tělo té štěničky je kryto kovem, aby se znesnadnilo její odhalení. Zde jsou místa pro čtyři baterie.

To je technika skrytého odposlechu zvuku. I v ní existuje světová špička …

Ing. Jiří Lamač, expert na speciální techniku: Miniaturizovaný audiorekordér, je to přístroj, který je schopný pořídit stereofonní nahrávku, dalo by se říct v extrémní kvalitě. To znamená, nebavíme se o přístroji typu běžný diktafon, ale je to nahrávka, která umožňuje vlastně zachytit hovory i v hlučném prostředí, jako je restaurace, noční klub, diskotéka a podobně. Můžeme si ukázat speciální mikrofon, který je určený pro skryté nahrávání. Je to mikrofon skutečně extrémně malých rozměrů o průměru zhruba dva milimetry, a přestože se jedná o takto malé technické zařízení, jsme schopni tímto mikrofonem pořídit v podstatě, dalo by se říct, nahrávku ve studiové kvalitě.

Víme, kolik žárlivých mužů sleduje své ženy? Do kolika bytů a rezidencí vnikli skrytí útočníci? A kolik našich firem je pod stálým dozorem své konkurence?

Pavel Maletínský, expert na speciální techniku, GoldSilver s.r.o.: Máme tady nález malé štěničky, při obranně-technické prohlídce. Byla vestavěna. Měla dokonce vypínač, kde bylo napájení na baterie. Celé to tělo štěničky je zde a zde je trubičkový mikrofon, který byl přidělán tak, že tady byl zvukovod ve zdi a poslouchalo to.

Historie výzvědné techniky má své počátky ve špionáži. Ve své době vždy představovala technologickou špičku. Štěnice dnes může pořizovat i videonahrávku a poslouchá svého pána na dálku. Při její výrobě se podílí roboty rovným dílem s přesnou lidskou prací prováděnou pod mikroskopem.

Pavel Maletínský, expert na speciální techniku, GoldSilver s.r.o.: Toto je například knoflík, který má ve svém středu skrytou kameru. To zařízení se dá dodat i třeba jako šroubeček, nebo jako nějaký menší knoflíček. Různé typy těch knoflíků. Knoflík se dá samozřejmě skrytě do saka, on tam potom není vidět.

Dnes jsou videokamery i v malých knoflících od košile. Videokamera v klíčence – i s nahrávačem. Další klíčenka s videokamerou a rekordérem. Může sloužit i jako diktafon.

Pavel Maletínský, expert na speciální techniku, GoldSilver s.r.o.: Další takovou zajímavou věcí je třeba skrytá kamera v hodinkách. Zde se podíváme na nějaké sportovní vodotěsné hodinky, které mají v sobě skrytou kameru. Ta je v této spodní části, a zároveň v jednom z těchto ovládacích segmentů je skrytý mikrofon. Ty hodinky potom samozřejmě pořizují video se záznamem do paměti. Všechno se to potom stahuje pomocí kabelů USB do počítače, tam to můžeme slyšet.

Ing. Jiří Schmidt, expert na speciální techniku, Probin, s.r.o.: V některých kancelářích se můžeme setkat s požadavkem na to, aby majitel kanceláře byl informován, co se děje v kanceláři v době jeho nepřítomnosti. To znamená, má nějaký legální důvod, proč instalovat skrytou kameru. Jedním z velmi častých řešení je instalace takové kamery do šanonu. Zde zcela paradoxně místo toho, abychom hledali tam, kde bychom ji logicky hledali, tak kamera kouká tady touto malou dírkou, pod tímto malým objektivem.
Jednou z dalších možných aplikací buď kamery, nebo odposlechu pouze v audiočásti, je samozřejmě takovýto přenosný blok. Kamera s mikrofonem je umístěna zde v tomto prostoru. Pokud byste se podívali, tak v podstatě běžným okem nelze tuto kameru identifikovat. Velmi často se můžete setkat, že někdo používá takovou kameru pro jednání, pro nahrávání záznamu a podobně. Pokud bychom ten blok otevřeli, tak vevnitř to vypadá zhruba takto.

Ing. Jiří Schmidt, expert na speciální techniku, Probin, s.r.o.: V nedávné době bylo medializováno použití dalšího takového prostředku pro instalaci skryté kamery a byla to plyšová hračka umístěná v automobilu na zadním sedadle, aby bylo možné monitorovat okolí auta.

Tak pozor, špička: kamera s rekordérem ukrytá v plechovce s nápojem. Objektiv těžko najdete. Můžete se i napít, jen té koly v ní je o něco méně. Barevný obraz, stereofonní zvuk. Inženýr Lamač nám předvedl, jak takový záznam získaný skrytou kamerou vypadá. Vidíte: barevný obraz velmi dobré kvality, vše ostré a zřetelné. Přechody mezi exteriérem a interiérem bez chyby. A teď velikost!

Ing. Jiří Lamač, expert na speciální techniku: Je to velmi miniaturní digitální kamera. Její rozměr je zhruba sedm milimetrů. I přes velmi malé rozměry kamera poskytuje extrémně kvalitní obrázek v kvalitě, která se dá běžně odvysílat v televizi. Digitální rekordéry, které se ve spojení s těmito malými kamerami používají, vypadají třeba takhle. Nějaký příklad takového rekordéru. Dálkové ovládání pomocí rádia, je možné pomocí rádia tu nahrávku přenést vzduchem a je možné ten přístroj předprogramovat a pořídit nahrávku digitálně podepsanou a zašifrovanou.

Pavel Maletínský, expert na speciální techniku, GoldSilver s.r.o.: Pro záznam obrazu použijeme dvě zařízení, a to bude prakticky skrytá kamera v této klíčence a jako druhou věc uděláme skrytou kameru v zapalovači. Je to naprosto funkční zapalovač. Kamera je ve spodní části. Zároveň je tam i mikrofon. Klíčenka má opět kameru i mikrofon. Ty věci mohou být položeny někde na stole a samozřejmě nahrávají poměrně dobře obraz a nahrávají i zvuk. Radiomikrofon je poměrně malý. Vydrží na tuto baterii pracovat 66 hodin a vysílá velmi citlivý odposlech do svého okolí. Čili někde okolo mlže být přijímač a ten člověk u přijímače slyší všechno, co se říká. Ten radiomikrofon vysílá dlouhou dobu, jak jsme říkali 66 hodin a může se samozřejmě schovat na nějaké místečko.

Pozvali jsme kamarády – herce. S jejich pomocí sehrajeme scénku, tak typickou pro dnešní českou společnost: korumpující a korumpovaný. Ale jeden z nich už spolupracuje s policií a je vybaven potřebnou technikou. A nezapomeňte! Digitální podpis stvrzuje autentičnost zvukové i obrazové nahrávky a je nezpochybnitelným důkazem u soudu.

Zdeněk:
Podívejte se, oba víme, že čas je drahej, nebudeme ztrácet čas. (Sáhne do kapsy a předá obálku)

Zdeněk:
Tady pane inženýre je taková, řekl bych, dejme tomu, taková záloha. Na takový ty nezbytný platby, na ty povoleníčka, co je potřeba. Kdyby to nestačilo, zavoláme si a dorovnáme to. Pro nás to není problém.

Lukáš:
Výborně!

Práce se skrytou technikou vyžaduje určitý trénink a zkušenost. A taky jistou dávku odvahy, chcete-li drzosti.

Náš svět je propleten sítěmi mobilních operátorů a datových sítí. I tady číhá nebezpečí.
V našich noteboocích, iPodech a různých komunikátorech. Mohou sloužit útočníkům jako zdroj informací včetně odposlechu v reálném čase. A nenechte se mýlit – i když jsou zdánlivě vypnuté, mohou pracovat pro agresora. Například náš mobil.

Pavel Maletínský, expert na speciální techniku, GoldSilver s.r.o.: V telefonu je software, který potom umožňuje monitorovat prostor kolem toho telefonu, ale také statistiku veškerých hovorů, je to taková černá skříňka, veškeré odeslané a přijaté zprávy. Včetně obsahu té zprávy, což je také celkem zajímavé. Ten telefon odesílá samozřejmě i svoji polohu.

Jako u každé techniky, může se využít, ale i zneužít. Telefonem nás může někdo odposlouchávat a sledovat, telefon ale zároveň může sloužit pro ochranu osob, když jdou na nebezpečnou schůzku. Můžeme zjistit, zda na chráněnou osobu někdo nepřiměřeně netlačí, nenaléhá, nesnaží se o její likvidaci … Útočníkovi stačí chvilka na nahrání softvéru do vašeho telefonu a od té chvíle ho váš mobil poslouchá na slovo. Čte vaše esemesky, registruje volaná čísla i vaši polohu. Vše skrytě, aniž byste si něčeho všimli.

Pavel Maletínský, expert na speciální techniku, GoldSilver s.r.o.: Jo, dochází nám tady k charakteristickému vazbení, což je důkaz toho, že jeden telefon slyší druhý telefon.

Informace z vašeho mobilu mohou putovat po internetu až do počítače útočníka a ten pak o vás ví téměř vše. K odposlechu a skrytému nahrávání videa může sloužit i váš noteboook. Opět skrytě – ani běžné antivirové programy ho neodhalí.

Začínáte mít obavy o svou bezpečnost? Tak tedy vězte, že proti každému útoku existuje obrana. Proti štěnicím, odposlechu a skrytým nahrávkám existují opatření a technika, která vám vrátí vaši osobní svobodu a soukromí. Ta lepší technika chrání i velké podniky proti napadení špióny a podlou konkurencí.
O tom zase v jednom z příštích vydání Portu.

Link na Chat – diskuzi od diváků ČT2 na téma odposlechy naleznete zde:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10121359557-port/chat/2799-pavel-maletinsky/

Odposlechy - diskuze, chat s odborníkem k pořadu ČT2 PORT

Odposlechy - diskuze, chat s odborníkem k pořadu ČT2 PORT

PŘIHLÁŠENÍ = 5% SLEVA

Po registraci a přihlášení budete mít na další nákupy 5% slevu. Platí na všechny položky na eshopu bez výjimky.


NEWSLETTER - novinky na email

Získávejte nejnovější informace a akční nabídky z oblasti detektivní ochrany a špionážní techniky.

CERTIFIKACE

 

  

 

KOŠÍK

Košík je prázdný

DOTAZ na detektivy
Predaj na Slovensko

Informácie o predaji na Slovensko, pozri tu. Je možné zaslať tovar v hotovosti na dobierku alebo si môžete zvoliť platbu vopred na účet do banky na Slovensku. Cena dopravy v tomto prípade je rovnaká ako pre objednávky po Českej republike.